Menu

Aktuellt

  Prenumerera
Kategorier

2018
23 Maj

Beslut på extra föreningsmöte: Veddesta Företagarförening läggs ner

2018-05-23 18:36
Under kvällen har extra föreningsmöte om föreningens vara eller icke vara hållits. Röstberättigade var de medlemmar i föreningen som kommit till mötet. Av föreningens 55 medlemmar var 8 närvarande. Samtliga röstade för en nedläggning av föreningen. Därmed togs ett slutgiltigt beslut att lägga ner Veddesta Företagarförening.
Det är nu upp till en nedläggningsgrupp ur nuvarande styrelse att hantera det administrativa arbetet med att stänga föreningen. Arvode för det extra administrativa arbetet kommer att tas från föreningens resterande medel. Mötet beslutade även att resterande medel, efter en eventuell försäljning av de få inventarier föreningen äger, ska skänkas till välgörande ändamål som på ett eller annat sätt stödjer lokal verksamhet och entreprenörskap. Exakt vilket återstår för styrelsen att besluta. Med vänliga hälsningar
Styrelsen
Kategorier:
  Prenumerera
Kategorier

 

 Veddesta Företagarförening - Växtplats Järfälla  |   veddesta@foretagarforening.se